Yeni Haritalar, Antartika'nın Hızla Küçüldüğünü Gösteriyor

Yeni Haritalar, Antartika’nın Hızla Küçüldüğünü Gösteriyor

Antartika

Antartika buzunun bir kısmı bile eriyip giderse, ortaya çıkan deniz seviyesi yükselişi dünyadaki sahil şeridini yeniden şekillendirir. Yeni bir çalışma, buzun kıtalara hareketlerini inceleyerek bunun ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmemizi bir adım daha yaklaştırıyor.

2008’den 2015’e kadar, kıtanın genelindeki buz deşarjı oranı yılda yaklaşık 36 milyar ton arttı. Aslında, Antartika’nın yılda yaklaşık 2.000 milyar ton buz akımı ile karşılaştırıldığında oran fazla değil çünkü buraların çoğu yağışla doldurulmaktadır.

Araştırmaya dahil olmayan Maine Üniversitesi’nden bir buzul uzmanı olan Ellyn Enderlin Earther“Buz kaybındaki mekânsal desenler çok şaşırtıcı değil” dedi. Ancak kayıplar küçük görünse de “buz tabakasının iklimle dengeli olmaması değil, zamanla dengesizleşmesi de söz konusu” dedi.

NASA‘nın Jet Propulsion Laboratuarının sözcüsü Alex Gardner, “Bu çalışmanın başlangıcın da [Antartika] buz tabakası hızının tek bir haritası vardı ve şimdi bunu her yıl sürekli üretebileceğimiz bir konumdayız” dedi.  “Hızlı bir değişim görürsek, hızlı değişim gören buzulları araştıracağımız dan yapılan işlemleri değiştirmeye başlayabiliriz.” dedi.

Sizler ne düşünüyorsunuz ?

Yorumlar için tıklayın

Yatoku Okurları Ne Dedi ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yukarı