Star Wars’tan Hukuk Dünyasına: Chewbacca Savunması

Star Wars’tan Hukuk Dünyasına: Chewbacca Savunması

South Park’ın 2. sezonunun 14. bölümünde geçen efsane savunmayı hatırlıyor musunuz? O.J. Simpson davasında Johnnie Cochran’ın yaptığı savunmayı tiye alan ve savunmanın adının ‘Chewbacca Savunması’ olarak adlanmasına neden olan o sahneyi bir daha izleyelim!

Öncelikle Chewbacca Savunması nedir, nasıl davalarda ne şekilde ortaya çıkar biraz ondan bahsedelim. Amerika’da Chewbacca Savunması olarak adlandırılan ama dünyanın birçok yerinde hukukta kendisine yer bulan bir savunma şekli olan bu durum; sanığın aleyhindeki delillerin tersini somut ve akla yatkın başka delillerle ispatlamak yerine, bu delillerin güvenilirliğini farklı yollarla çarptırarak kasti olarak jürinin aklını karıştırmak üzerine kurulu bir savunma çeşidi.

O.J. Simpson Davasında Johnnie Cochran’ın Savunmasını Neden ‘Chewbacca Savunması’ Olarak Adlandırıyoruz?

Eğer kanıt bulamıyorsan, doğruluğu çarptır ki yanlışlar doğruluğun hükmünü ortadan kaldırabilsin… Evet, günlük hayatta birçok kişinin kendisini savunmak için kullandığı bu basit yöntemin hukuki alanda da bir karşılığı var. Davacıyı  veya diğer sanığı kötü gösterirseniz, savundukları şeyin de yanlış olduğunu kanıtlar; onların yanlışlarıyla kendinizi doğru olarak sunabilme imkanı sağlarsınız. Bu yöntemin en önemli noktası da şudur ki, eğer çok fazla insanı yanınıza çekip destek sağlayabilirseniz bu sizin haklılığınızı daha çok kanıtlayacak bir durum yaratır. Yani bu savunma çeşidine göre, kalabalık kimin tarafındaysa haklı olan taraf da o kabul edilir. Böyle düşününce çok da ‘adalet’ sağlayan bir sistem değilmiş gibi de dursa; Chewbacca Savunması, sadece hukukta değil politikada da kendisine oldukça yer bulur. Ne yazık ki çoğu kez şahit olduğumuz; tecavüzcüyü yargılamak ve cezaya çarptırmak yerine cinsel saldırıya maruz kalan kadını ‘Ne işi varmış o saatte sokakta?’ gibi cümlelerle saldırganı haklı çıkarmaya çalışma durumunda olduğu gibi…

Bu savunma çeşidi bahsettiğim gibi hem hukukta hem de politikada sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki bu savunmanın adı neden Chewbacca Savunması hiç düşündünüz mü?

Peki ya bu ismin ekranların uzun soluklu dizilerinden biri olan South Park’ın 1998’de yayımlanan 2. sezonunun bir bölümünden geldiğini söylesek… Bölümde; O.J. Simpson davasının ünlü avukatı Johnnie Cochran’ın bu davada yaptığı kapanış konuşmasıyla alay ediliyor. Öncelikle 90’lı yıllara adeta damgasını vuran O.J. Simpson davası hatırlayalım; eski Amerikan futbolu yıldızı ve aktör O.J. Simpson hem eski eşini hem de eski eşinin sevgilisini öldürdüğü iddiasıyla mahkemeye çıkartılmıştı. Aleyhinde var olan birçok somut delile rağmen; avukat Johnnie Cochran’ın ‘O.J.’in siyahi olmasından dolayı onun ününü çekemeyen Los Angeles polisince komplo kurulduğu’ şeklindeki savunması nedeniyle seyrinin değiştiği dava sekiz aydan fazla sürmüştü. İddia makamının en önemli delillerinden biri olan cinayet mahallinde bulunan eldiven, dava sırasında O.J.’e denettirilmişti ancak eldiven kendisine küçük gelmişti. İddia makamı eldivenin kandan büzüştüğünün ve ondan dolayı küçük geldiğini iddia etse de; Cochran davanın kapanış konuşmasında, bu durumu iyi kullanarak davayı lehine çevirmiş ve sonrasında sıklıkla başvurulacak olan bu savunma şeklinin kilit cümlesini kurmuştu; “If it doesn’t fit, you must acquit – Eldiven uymadıysa, beraat ettirmek zorundasınız.”

South Park’tan O.J. Simpson Davasına: “Eğer Chewbacca Endor’da Yaşıyorsa, Beraat Ettirmek Zorundasınız.”

Ancak bahsettiğimiz bu savunmanın adı bambaşka bir yerden; South Park’tan geliyor. South Park’ın ilgili bölümünde; Şef Aid zor duruma düşer ve şefin karşısına çıkan avukat, Cochran’dır. Star Wars filmine değindiği savunmasında avukat Chewbacca gibi dev bir yaratığın 60 cm.’lik Ewokların yaşadığı bir gezegen olan Endor’da yaşamasının hiç mantıklı olmadığından dem vururken; kendisinin de bir böyle bir davada Star Wars filmlerine dayanan bir savunma yapmasının da mantıksız olduğunu, bu nedenle davanın reddi gerektiğini vurgular. O.J. davasındaki sözlere atfen South Park’ta da şu kapanış cümlesini duyarız; “If Chewbacca lives on Endor, you must acquit – Eğer Chewbacca Endor’da yaşıyorsa, beraat ettirmek zorundasınız.”

O.J. Simpson davasındaki savunmayı tiye alan South Park bölümünde Cochran olarak karşımıza çıkan karakterin savunması ise aşağıdaki gibidir;

“Bu Chewbacca! Chewbacca, Kashyyyk gezegeninden gelen bir Wookie’dir, ama Chewbacca Endor gezegeninde yaşamaktadır. Şimdi bunu bir düşünün; bu hiç mantıklı değil. Neden bir Wookie, 240santim boyutundaki bir Wookie, Endor’da 60 santimlik bir Ewok ile yaşamak istesin; bu hiç mantıklı değil! Daha da önemlisi kendinize bir sormalısınız; bunun bu dava ile alakası nedir? yoktur. Bana bir bakın dev bir müzik şirketini savunuyorum ama Chewbacca’dan bahsediyorum, bu mantıklı geliyor mu? Tamamen mantıksız konuşuyorum, buradaki her şey mantıksız. Ve unutmamalısınız sizin jüri odasına çekilip telif talebini irdelemenizin ve yorumlamanızın hiç bir anlamı var mı? yok! Eğer Chewbacca Endor’da yaşıyorsa, beraat ettirmek zorundasınız.”

 

Yorumlar için tıklayın

Yatoku Okurları Ne Dedi ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yukarı