Ölmeden önce okunması gereken 10 kitap

Ölmeden önce okunması gereken 10 kitap

Ölmeden önce okunması gereken

Aşağıdaki listemizde her birini soluk soluğa okuyacağınız kitaplara yer verdik. Efsane Kitapları Sizler için listeledik buyrun;

1) HAYVAN ÇİFTLİĞİ – GEORGE ORWELL (1945)

Ölmeden önce okunması gereken

İngiliz yazar George Orwell’in o zamanki siyasi eleştirilerini hayvanlar üzerinden anlattığı ve müthiş sivri dilini kullandığı bir yapıtıdır. Özellikle Sovyetleri eleştirmiştir ve bu yüzden İngiltere’de sansüre maruz kalmış bir kitaptır. Oldukça hiciv içermektedir.

2) ŞEKER PORTAKALI – JOSÉ MAURO DE VASCONCELOS (1968)

Ölmeden önce okunması gereken

Bir çocuğun yaşama sevinci söner mi? Çocukluğunu yaşaması gerekirken çocukluğunu yitirebilir mi? Zeze adlı yaramaz ama zeki bir çocuğun hikayesini anlatan duygusal bir kitap okumanız gerekenler arasında yer alıyor.

3) FARELER VE İNSANLAR – JOHN STEİNBECK (1937)

Ölmeden önce okunması gereken

Dünya Ekonomik Bunalımı sırasında bir çiftlikte çalışan iki işçinin başından geçen bazen komik bazen hüzünlendirecek olayları anlatır. Birisi zeki diğeri ise akli dengesi bozuk olan işçiler türlü zorluklar atlatırlar, hayallerindeki çiftliği oluşturmak isterler. Bu kitap Amerika’daki ortaokullarda okunması gereken zorunlu kitaplar arasındadır.

4) YÜZYILLIK YALNIZLIK – GABRİEL GARCİA MARQUEZ (1967)

Ölmeden önce okunması gereken

Kitap 1982 yılında Nobel Ödülüne layık görülmüştür. Büyülü gerçekliği en iyi ifade eden yapıttır. Gabriel Garcia Marquez, çocukluğunda yaşadıklarını anlatmanın en iyi yönteminin bu kitabı yazmak olduğunu söylemiş ve kitabı iki yılda yazmıştır. “Kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek bir cümle bulamazsınız” diye ifade etmiştir.

5) KARA KİTAP – ORHAN PAMUK (1990)

Ölmeden önce okunması gereken

Orhan Pamuk’u Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yapan eserdir. Eserde Galip adlı bir avukat vardır ve bir gün karısı tarafından terk edilir. Onu aramak için gazete yazarı olan kardeşinin yanına gider fakat orada da bulamaz. Bunun üzerine asıl hayali olan Celal’in yerine geçer ve hiç yapmayacağını düşündüğü işlere bulaşır.

6) TUTUNAMAYANLAR – OĞUZ ATAY (1972)

Ölmeden önce okunması gereken

Modern Türk Edebiyatı’nın önemli eserlerinden olan Tutunamayanlar, Oğuz Atayın ilk romanıdır. Selim ve Turgut adlı iki önemli karakter barındıran yapıt postmodernin önemli eserlerindendir. Romanın sonunda şaşırmak garanti.

7) DEVLET – PLATON (1808)

Ölmeden önce okunması gereken

Platon bu eserinde ideal devlet düzenini anlatmıştır. Devlet, üç ayrı sınıfa bölünmüştür ve her sınıfın kendi erdemi vardır, hiçbir sınıf ezilip aşağılanmaz. Ayrıca kadın-erkek eşitliği de vardır. Fakat Platon’un bu devlet tanımı, ütopiktir.

8) PALTO – GOGOL (1842)

Ölmeden önce okunması gereken

Kitap, son derece gerçekçi bir dille anlatılmıştır. O zamanki insanların acıları ve ızdırapları tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilmiştir. Bu kitaptan dolayı, Rus insanını aşağılama gerekçesinden Gogol, ceza almıştır.

9) YAŞLI ADAM VE DENİZ – ERNEST HEMİNGWAY (1952)

Ölmeden önce okunması gereken

Birçok ödül kazanan yapıt, Santiago adlı yaşlı bir balıkçının büyük bir yelken balığıyla yaşadığı 5 günlük serüveni anlatılır.

10) BİR İDAM MAHKUMUNUN SON GÜNÜ – VİCTOR HUGO (1829)

Ölmeden önce okunması gereken

Victor Hugo bu kitabı 26 yaşındayken kaleme almıştır. Roman “birincil tekil” ile yazılan ilk roman olma özelliğini gösteriyor. Victor Hugo, idam cezalarının trajik ve komik olan yanlarını anlatıyor. Edebiyatın ilk iç monoloğu olan kitap oldukça sürükleyici.
Yorumlar için tıklayın

Yatoku Okurları Ne Dedi ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yukarı