Naim Süleymanoğlu nasıl Türkiye vatandaşlığına geçirilmişti?

Naim Süleymanoğlu nasıl Türkiye vatandaşlığına geçirilmişti?

Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu karaciğer yetmezliğinden dolayı hayatını kaybetti… Başarılarıyla ülkemizi mükemmel bir şekilde temsil eden, Cep Herkülü lakabı alan, rekorların insanı fani dünyaya gözlerini yumdu.

Peki Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu haltercimizin nasıl Türk olduğunu hatırlıyor musunuz? O zamanlar gerçekten her şey çok farklıymış…
Naim Süleymanoğlu’nun, 1985 yılında Bulgaristan’dan getirilişinin perde arkasını yeniler pek hatırlamaz. O zaman başbakan olan merhum 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın gelecek gördüğü genç halterciyi getirmek için aracılara 7 milyon dolar verdiğini de…
Dönemin Turgut Özal kabinesinde Hazine’den sorumlu Bakan ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Ekrem Pakdemirli’nin hatıratına göre Özal birçok kişiyle Naim’i Türkiye’ye getirmek için kavga bile etmiş.
Naim Süleymanoğlu nasıl Türk olmuştu?

Pakdemirli, Naim Süleymanoğlu hakkında Özal’la arasında geçen diyaloğu şöyle aktardı:
“Bir gün beni çağırdı, ‘Bulgaristan’da Türk soyundan gelme halterci bir çocuk var. Türkiye’ye gelmek istiyor, ancak Bulgarların ekonomik durumları çok zayıf. Aradaki kimse, onlara 7 milyon dolar verdiğimiz takdirde halterciyi bize vereceklerini söylemiş. Bana bu parayı verir misin?’ dedi. Ben hemen reddettim, ‘Bu kadar parayla 100 köyün içme suyunu hallederim.’ dedim. Beni karşısına aldı, ‘Bak, bu arkadaş Türk formasıyla olimpiyatlara katılacak ve çok büyük ihtimalle birinci olacak. O takdirde bayrağımız göndere çekilirken İstiklâl Marşımız çalınacak.”

“Bu paraya böyle reklam yapamazsın”

“Bu anı, dünyada milyonlarca kişi seyredecek. Bu bize bir fırsattır. Bu kadar küçük bir paraya, böyle büyük ve etkili reklam yapma imkânı her zaman karşımıza çıkmaz. Sen bir düşün, ondan sonra kararını ver.’ dedi. Rahmetli, bu argümanıyla beni hemen ikna etti. Dediği oldu, halterde dünya şampiyonluğu kazandık.”

Naim Süleymanoğlu kimdir?

23 Ocak 1967’de Bulgaristan’da dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu, haltere 1977’de başladı. 15 yaşında iken Brezilya’da düzenlenen dünya gençler halter şampiyonasında 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. Onaltı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni ünvanını aldı.
1983-1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam atmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52,56,60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı. 1984, 1985 ve 1986’da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1986’da Sydney’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye büyükelçiliğine sığınarak Türkiye’ye iltica etti.

Yorumlar için tıklayın

Yatoku Okurları Ne Dedi ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yukarı