Muazzam Bir Video: 12 Angry Men ile Sinemada Kamera Açısının Önemi!

Muazzam Bir Video: 12 Angry Men ile Sinemada Kamera Açısının Önemi!

Sinemanın belki de en önemli faktörlerinden biri olan kamera açılarını gelin bir de 1957 yapımı kült film 12 Angry Men ile birlikte inceleyelim.

Düşük açı, eğik açı, yüksek açı… Sinemada kullanılan kamera açıları anlatılan konunun ne şekilde algılanacağını belirlemede en önemli etkendir. İyi seçilmiş bir kamera açısı, şüphesiz öykünün dramatik izlenirliğini artırır. Ne demek mi istiyorum? Yönetmen filminin bir sahnesinde yüksek açı kullandığında bulunulan ortamın yukarıdan nasıl göründüğünü yansıtmak istiyor olabilir ancak yüksek açı kimi zaman konu olan nesneyi ya da kişiyi olduğundan daha değersiz ve küçük gösterme amacı ile de kullanılıyor olabilir. Ya da düşük açı kullanılarak oyuncuyu ya da nesneyi olduğundan daha görkemli ve güçlü göstermek istenir. Böylece korku ve heyecan duyguları ortaya çıkarılır.

muazzam-bir-video-12-angry-men-ile-sinemada-kamera-acisinin-onemi-filmloverss2

12 Angry Men ile Sinemada Kamera Açısının Önemi

Nofilmschool.com sitesi de sinemada kamera açılarının önemine dikkat çekmek istemiş ve sinema tarihinin kült filmi Sidney Lumet‘in yönetmenliğini yaptığı 12 Angry Men‘in etkileyici kamera açılarını kullanarak bir video hazırlamış. Kamera açıları ile izleyicide yaratılabilecek duyguların uçsuz bucaksız olduğunun bir kanıtı olan bu video, doğru seçilen açının önemini muazzam bir şekilde vurguluyor. Ders niteliğinde olan bu videoda gördüğümüz gibi; dengesizlik, tuhaflık, üstünlük, aşağılanma ya da eşitlik gibi algılar kullanılan tek bir açıyla izleyiciye hissettirilebilir. Farklı kamera açıları ile izleyiciye öykü anlatımında birçok duygu aynı anda verilebilir savının en büyük kanıtı aşağıdaki videoda saklı.

Yorumlar için tıklayın

Yatoku Okurları Ne Dedi ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yukarı