Kopya kağıdını kim buldu ?

Kopya kağıdını kim buldu ?

Kopya kağıdını kim buldu

Kopya kâğıdını kim buldu? Kopya kâğıdı hepimizin zaman içerisin de kullandığı bir icat. Daktilonun yaygın kullanıldığı dönemde insanlara ve yazarlara nasıl kolaylık sağladığı tartışılmaz bir gerçek. Peki, ama Kopya kâğıdını kim icat etti?

KOPYA KÂĞIDINI KİM BULDU?

Karbon kâğıdı ya da kopya kâğıdı ilk olarak Londra’da Ralph Wedgwood tarafından icat edildi ve 7 Ekim 1806 günü, yazıları çoğaltmaya yarayan araç adı altında patenti alındı. Wcdgwood, ince bir kâğıt tabakasını mürekkebe batırıyor, sonra bu tabakayı, kurutma kâğıdının arasında kurutuyordu.

Wedgwood’un ne zaman seri üretime geçtiği kesin olarak bilinmiyor. Ancak, 1820’li yıllarda, bu işten çok para kazanmış bir iş adamı olarak Oxford Caddesi’nde yazıhane sahibi olduğu biliniyor.

Ralph Wedgwood (1766-1837) İngiliz mucit ve Wedgwood çömlekçileri firmasının ortağıdır. En dikkat çekici buluşu, “stilo grafik yazar” ya da “Noctograph” olarak adlandırdığı, kâğıt belgeleri çoğaltma yöntemi olan karbon kâğıdının en eski formudur.

Kopya kâğıdı olarak da bilinen karbon kâğıdı, stilo grafik yazıcının bir yan ürünü olarak üretildi ve iş dünyasında, insanları sahteciliğe yeltendirebileceği endişesi ile kısa sürede kabul görmedi. Karbon kâğıdı, 1867 yılında ticari olarak başarı yakalayan ilk daktilonun piyasaya sürmesine kadar da popülerlik kazanmadı.

Günümüzde hala belli başlı yerlerde kullanılıyor ancak eskisi kadar popüler olmadığı da bir gerçek.

Source :

https://en.wikipedia.org/wiki/Ralph_Wedgwood_(inventor)

Yorumlar için tıklayın

Yatoku Okurları Ne Dedi ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yukarı