Fi Çi Pi Nedir ? Detaylı anlatım

Fi Çi Pi Nedir ? Detaylı anlatım

Fi Çi Pi Nedir

Fi Çi Pi Nedir ? Bu terimler ne anlama geliyor? Hayatımıza nasıl entegre oldu ? Azra Kohen isimli Türk Yazar tarafından yazılan 3 kitap Fi Çi Pi ve sonrasında herkesin bildiği web dizisi serisi.

Fi Çi Pi Nedir ? Anlamları Nelerdir ?

Matematikten felsefeye, fizikten edebiyata kadar pek çok farklı alanda kendine yer edinen bu kavramlara gelin teker teker göz atalım.

Fi Ne Demek ? Altın Oran

Fi yani Fibonacci Sayıları  ve Altın Oran. Fibonacci sayıları (0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, 6765, 10946… şeklinde devam eder) ile Altın Oran arasında ilginç bir ilişki vardır. Dizideki ardışık iki sayının oranı, sayılar büyüdükçe Altın Oran‘a yaklaşır. Altın oran Eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından kullanılmıştır. Altın oran mimariden, matematiğe, İnsan yüzünden, Vücuduna ve Dünyanın yapısına kadar birçok alanda karşımıza çıkar. Kısacası orantılı ve güzel olan her şeyde “Fi” vardır. Altın oranı Mimar Sinan’ın eserlerinde bile keşfedebilirsiniz.

Çi Ne Demek ? Hayat Enerjisi

Çi; Çin kültürünün ve tıbbının temel kavramlarındandır. Çi vücutlarımızda dolaştığına inanılan hayat enerjisidir. Metafizik bir enerji tipi olarak Çi ve benzeri felsefi kavramlara dair referanslar özellikle Asya’da pek çok inanç sisteminde yer almaktadır. Çin düşüncesinin en eski kayıtlarında çi kavramı ile ilgili ifadeler geçmektedir. Çin mitolojisinin önemli ilk dönem figürlerinden biri olan Huang Di veya Sarı İmparator, geleneksel Çin tıbbı olarak bilinen bu kültürü bir araya getirip, formalize eden kişidir.

Pi Ne Demek ? Dünyanın Düzeni

Bir dairenin alanını ve bir çemberin çevresini bulmak için kullanılan değişmez sayıdır. Tam değeri 22/7’dir. Ama hesaplarda 3,1416 alınarak yaklaşık değerler bulunur. Çoğunlukla 3,14 olarak da kullanılır. Bu sayı birçok denemelerden sonra bulunmuş, matematik yönünden doğruluğu ispatlanmıştır.

Bilindiği üzere ovalarda akarsular kıvrıla kıvrıla akar. Mendereslerin oluşması ile nehrin uzunluğu iki türlü ölçülmektedir. Biri kaynaktan döküldüğü noktaya olan kuş uçuşu düz uzunluktur. Diğeri ise gerçekten suyun gittiği eğri mesafedir. Amazon’dan Thames’e birçok nehir için bu oranı hesaplayan Hans-Henrik Stolum ortalama 3,14 değerini bulmuştur.

2 Yorum

Yatoku Okurları Ne Dedi ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum

  1. Anonim

    - 2 ay önce

    Pi hakkında bilgi eksik. pi bir çemberinin çevresinin çapına oranıdır.


Yukarı