Geçmiş zaman da yaşanmış 10 enteresan olay ilginizi çekecek

Geçmiş zaman da yaşanmış 10 enteresan olay ilginizi çekecek

10 enteresan olay

Sizler için Geçmiş zaman da yaşanmış 10 enteresan olay derledik. İlginizi çekeceğimize eminiz farklı kaynaklardan oluşturduğumuz bu verilerin hepsini doğruladık umarım beğenirsiniz.

1. Bill Gates’in 2009’daki TED konuşmasında izleyicilere güzel ders vermiş

10 enteresan olay

Gates elindeki bir kavanozla izleyicilere yaklaşır ve “Malarya sivrisinekler tarafından yayılıyor. Ben de biraz sivrisinek getirdim. Salonda uçsunlar. Yalnızca fakir insanların virüsü kapması için bir sebep yok” der ve kavanozun kapağını açar. Yaklaşık bir dakika sessizce bekler insanlar hafif tedirgin olur  ve sivrisineklerin malaryasız olduğunu açıklar. İnsanlara güzel bir ders verir.

2. 24 Ekim 1975’te İzlanda kadınlarının neredeyse %90’ı erkeklerle eşit haklara sahip olmak için greve gitti.

10 enteresan olay

24 Ekim 1975’te İzlanda’da yaşayan kadınların tahminen yüzde 90’ının katıldığı grevde, kadınlar işe gitmedi, yemek yapmadı, çocuk bakmadı! Birleşmiş Milletler 1975 yılını Kadınların Yılı ilan edince, İzlanda’daki kadın grupları da bir araya gelerek bu konuyla ilgili ne yapabileceklerini konuşmaya başladıkları bir komite kurdular. Grev fikri ilk olarak radikal kadın grubu Red Stockings’ten çıktı. Bu yolla topluma kadınların o toplumda oynadığı roller, düşük ücret almaları, ev içi ve ev dışı yaptıkları işlerin değersiz görülmesi hatırlatılabilirdi. Bu fikir kulaktan kulağa yayıldı ve organizasyon komitesi fikri kabul etti. Sadece ‘grev’ denmemesine ‘izin’ denmesine karar verdiler, işverenlerin kadınları greve gittikleri için işten atmalarını engellemek adına böyle bir yol denendi. Ayrıca bu isim değişikliği o dönem daha fazla kadının eylemlerin parçası olmasını sağladı.

3. “Ben Pikaçu’yum” diyip camdan atlayan çocuğun travması dünyada da mevcut. X-Men Origins: Wolverine’i izleyen bir genç vücuduna üç defa civa enjekte etmiş.

10 enteresan olay

Bununla da kalmayıp örümcek adam olabilmek için kendini örümceklere ısırttırmış.

4. 1984 yılında bir kadın kafasının içinde bir ses duymaya başladı ve bakın ne oldu…

10 enteresan olay

Ses “Şuranda bir tümörün var” diyordu. Herhangi bir semptom olmamasına rağmen doktorlar gerekli testleri yaptıklarında gerçekten orada bir tümör olduğunu keşfetti.

5. Allen Iverson’ın Reebok ile ömürlük bir anlaşması var.10 enteresan olay

Beşiktaş’ta da oynayan yıldız oyuncu Anlaşmaya göre 55 yaşına kadar her sene 800 bin dolar alacak. 55 yaşına geldiğinde ise 32 milyon dolarlık bir ‘son ödeme’ alacak.

6. ABD 1946 yılında Grönland’ı 100 milyon dolar karşılığında satın almak istedi, ama başaramadı.

10 enteresan olay

7. Havuçların turuncu olmasının politik bir nedeni var. Hollandalı çiftçiler 16. yüzyılda Kral William’a saygı duruşu niteliğinde bu havuçları özel olarak yetiştirip yaygınlaştırdılar.

10 enteresan olay

8.Svaziland 2013 yılında geçirdiği bir yasayla cadıların 150 metreden alçakta uçmasını yasakladı.

10 enteresan olay

9. 2009 yılında askeri pilot Colton Read safra kesesi için girdiği ameliyattan iki bacağı da kesilmiş olarak çıktı.

10 enteresan olay

Askeri doktorlar bir şahdamarını yanlışlıkla kesip 8.5 saat boyunca gerekli müdahaleyi yapacak birilerini beklediler. Read ise pozisyonundan dolayı kimseyi dava edemedi.

10. İsveç Müzesi’nde doldurulmuş bir balina var. Daha da ilginç olansa, bir defasında bu balinanın içinde seks yapan bir çiftin yakanması.

10 enteresan olay,

 

 

Yorumlar için tıklayın

Yatoku Okurları Ne Dedi ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yukarı